Król Anglii przyparty do muru

dnia

Dokument: Magna charta libertatum, w którym chodziło o sprawiedliwe traktowanie poddanych.
Król Anglii Jan Bez Ziemi (1166-1216) rządził nieudolnie. Dodatkowo dopuszczał się wielu nadużyć wobec poddanych i baronów. W dodatku próbuje w Canterbury obsadzić swojego kandydata na biskupa. Walka z kościołem kończy się wyklęciem Jana przez papieża, skutkiem czego angielski monarcha musi się korzyć i uznać lennikiem Ojca Świętego. Wkrótce przeciw osłabionej władzy królewskiej buntują się baronowie, zniecierpliwieni porażkami ponoszonymi w wojnie z Francją.
https://astrahistoria.pl/jan-bez-ziemi-najgorszy-monarcha-w-dziejach-anglii/

15 czerwca 1215 roku, na łące Runnymede na zachód od Londynu zbierają się angielscy możni i czekają na przyjazd króla, którego zaprosili na spotkanie. Celem spotkania jest przedłożenie władcy dokumentu Magna charta libertatum. Panowie żądają, by król niezwłocznie go podpisał. Jan Bez Ziemi obserwuje uzbrojonych mężów i staje się dla niego jasne, że jeśli chce odjechać żywy, nie pozostaje mu nic innego. Następnie sporządza się dużą liczbę kopii dokumentu, które zostają rozesłane do wszystkich instytucji, biskupstw i królewskich urzędników.
Najważniejszą dla Jana Bez Ziemi klauzulę zawiera punk 61, który mówi, że komisja 25 baronów może się zebrać i unieważnić decyzję monarchy, nawet przy użyciu siły do obsadzenia jego zamków i obalić go. To postanowienie ogranicza władzę panującego. Kiedy tylko możni opuszczają Londyn, król odwołuje swoją zgodę na ten właśnie punkt. Zdarzenie to stanowi wstęp do wojny domowej, podczas której Jan Bez Ziemi choruje i umiera.

https://twojahistoria.pl/encyklopedia/henryk-iii-krol-anglii-1216-1272/

Za panowania nowego króla Henryka III Plantageneta (1207-1272) regenci ogłaszają nową wersję Wielkiej Karty Swobód, pozbawioną tego najbardziej kontrowersyjnego punktu.

Małgorzata Boszczyk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s